9 padomi, kas palīdzēs uzveikt laiku un ātrāk izmukt no escape room

Lai arī tik dažādas, visas izmukšanas istabas tiek veidotas tā, lai spēlētājiem būtu iespēja no tās izbēgt. Nudien – mums un, ceram, arī citu spēļu veidotājiem un administratoriem, vienmēr ir prieks redzēt komandu, kas nupat uzveikusi uzdevumus izkļūst no istabas ar smaidu sejā. Kā to izdarīt ātrāk? Mums ir daži padomi, kas palīdzēs uzveikt laiku, sakārtot domas un padarīt izmukšanas spēli vēl prieka pilnāku.

IEKLAUSIETIES

Lai veiksmīgi izkļūtu no istabas, tajā vispirms ir jānonāk un pirms tam, parasti, jānoklausās spēles leģenda, jeb stāsts, un jāiepazīstas ar citiem spēles noteikumiem. Rūpīgi ieklausieties tajā, ko stāsta spēles administrators, jeb tā dēvētais game-master,  jo šī informācija nereti satur dazādus pavedienus un pat norādes par to, kas jūs sagaida istabā.

STĀSTIET, KO REDZAT

Kad ar komandu esat nokļuvuši spēles telpā, virpirms to jāapgūst ar acīm un svarīgi ar saviem atklājumiem dalīties. Tomēr jāņem vērā, ka nepieciešams ieklausīties arī tajā, ko jums stāsta komandas biedri, jo viņi, iespējams, pamanīs kaut ko, ko jūs nespēsiet, vai otrādi. Lai sekmīgi komunicētu ar komandas biedriem, nav nepieciešams pacelt balsi – skaļākos ne vienmēr sadzird visskaidrāk. Tāpēc ar komandas biedriem veidojiet sarunu, nevis savu monologu vai klusiņām klausieties tajā, ko saka citi, nebilstot ne vārda.

LAIKA NAV DAUDZ – JO SEVIŠĶI SPĒLES SĀKUMĀ

Un tieši pats spēles sākums nereti iegāž komandas, kas ceru uz labu rezultātu. Lai ātrak uzveiktu istabu, ir ātrāk jāsāk darboties. Nē, protams, pirms laika atskaites uzsākšanas tas nav iespējams, taču neskaitāmās escape room spēlēs ir pieradījies, ka tie, kuri sāk darboties tiklīdz sper soli pār istabas slieksni, nereti izmūk ar krietnu laika pārpalikumu. Fakts, ka laika vēl ir gana, bieži iemidzina komandu modrību speles sākumā, un, kad pulkstenis draudīgi ziņo par spēles beigu straujo tuvošanos, komandās novērojama spriedze un pat nesaskaņas, kas neļauj izpildīt uzdevumus līdz galam.

IZMANTOJIET PAPILDIESPĒJAS

Pirms katras spēles dalībnieki tiek iepazīstināti ar spēles nosacījumiem un iespējām izmantot papildiespējas vai spēles vadītāja palīdzību uzdevumu risināšanā. Lai cik saucienu pēc palīdzības netiktu dāvāti spēlētājiem, prakse rāda, ka komandas tos nereti nevēlas izmantot. Par iemesliem, kāpēc tā, šajā rakstā nerunāsim, bet, ja vēlaties sasniegt labu rezultātu, šīs iespējas vienmēr der izmantot, pie tam vislabāk to darīt tieši spēles sākumā. Veiksmīgi un ātri tiekot galā ar pirmajiem uzdevumiem, pastāv lielāka iespēja uzstādīt labāku izlaušanās laiku, nekā atstājot “problemātiskos” uzdevumus uz pēdējo brīdi.

BARA INSTINKTAM – NĒ!

Kad būsiet aplūkojuši istabu, jūsu uzmanību, iespējams, piesaistīs kāds uzdevums, par kuru visi komandas biedri varēs teikt: “Tā, es zinu, kas te jādara.” Un liela daļa komandu šajā brīdī pieļauj kļūdu, sapulcējoties pie konkrētā uzdevuma vai objekta, pie tam nereti daļa spēlētāju šajā brīdī vienkārši stāv un vēro notiekošo. Situācijās, kad ir skaidrs, kas jādara, lai izpildītu kādu no uzdevumiem, šī uzdevuma risināšanai vislabāk nozīmēt vienu vai divus spēlētājus un pārējiem ķerties klāt nākamajiem.

KOMANDAS DARBS

Komandas nepareiza komplektācija un nespēja savstarpēji sadarboties ir viens no lielākajiem iemesliem, kāpēc komandas citreiz tā arī neizmūk. Taču arī tad, ja komanda sastāv no cilvēkiem, kas pirmoreiz viens otru redz, ir iespējams sasniegt augstu rezultātu, ja pratīsiet savstarpēji koordinēt savas darbības. Paturiet prātā, ka jums visiem ir kopējs mērķis – izlausties brīvībā, pēc iespējas ātrāk – un sniedzat komandas biedriem palīdzīgu roku, ja redzat, ka palīdzība ir nepieciešama. Galu galā – neviens no telpas neizkļūs pirmais, tāpēc savstarpējai sāncensībai te nav vietas.

KAS IZDARĪTS, TAS IZDARĪTS

Ja reiz esat izpildījuši kādu uzdevumu, nav nepieciešams pie tā atgriezties vēlreiz – šis ir viens nosacījums, kas ir patiess gandrīz katrā izmukšanas istabā. Tāpat ar vienu atslēgu ārkārtīgi reti varēs atvērt divas slēdzenes, tāpēc iesakām netērēt laiku un nemēgināt vienu atslēgu visām slēdzenēm, ja jau reiz ar to kaut kas ir atvērts.  Tas pats, būtībā, attiecas arī uz uzdevumu risināšanas metodēm. Ja kaut kāds darbību kopums jau ir pielietots un palīdzejis tikt pie risinājuma vai slēpņa, maz ticams, ka ar to pašu darbību atkārtošanu jums izdosies šajā istabā paveikt vēl kaut ko.

PRĀTA NEVIS SPĒKA SPĒLE

Ja vien spēles administrators pirms spēles jūs nav brīdinājis par to, ka uzdevumu izpildē būs jāpielieto fizisks spēks, to pielietot nav pilnīgi nekādas vajadzības. Spēļu veidotāju interesēs ir slēpņus veidot tā, lai tiem varētu piekļūt viegli, spēlētājiem droši un bez istabā atrodamo priekšmetu ietekmēšanas ar spēku vai pārvietošanas. Tātad, slēpņus, drīzākais, nemeklējiet zem griestu paneļiem vai vietās, kurām jums ir apgrūtināta piekvļuve. Lai atrastu slēpni, vispirms atrodiet uzdevumu, kas to atslēdz.

VISS ĢENIĀLAIS IR VIENKĀRŠS…

… un tas ir fakts arī escape room pasaulē. Lai atrisinātu izmukšanas istabās atrodamos uzdevumus, galīgi nav jābūt ģēnijam – pietiek ar veco labo loģiku. Loģiski, ka izmukšanu istabu spēlētāji ir dažādi, jo tās ir izklaides vietas, kas radītas ar mērķi izklaidēt un piesaistīt pēc iespējas plašākas cilvēku masas. No tā secinām, ka uzdevumi ikvienā escape room, ja vien tā nav paaugstinātas grūtības vai tematiski izglītojošā izmukšanas istaba, ir tieši tik vienkārši, lai tos spētu atrisināt vairums cilvēku. Bieži komandas zaudē dārgās minūtes izgudrojot noteikumus, kuru nemaz spēlē nav, vai mēģinot “piedzejot” uzdevuma risinājumam liekas darbības. Tas kavē komandas progresu spēlē, tāpēc, ja vēlaties ātrāk izlauzties no telpas – domājiet vienkārši.

Un nobeigumā, protams, pats galvenais ieteikums – izbaudiet spēli, gūstiet prieku un pavadiet laiku ar tuviniekiem. Jo, galu galā, ikviena izmukšanas istaba ir radīta tam, lai izlaistu brīvībā priecīgus un smaidīgus klientus.

“Kambaris Escape Room” ir izmukšanas istaba, kas atrodas pašā Liepājas sirdī, Lielā ielā 8. 2 – 6 spēlētāju lielai komandai sagādāsim izmukšanas prieku ik dienas, laikā no 12:00 – 22:00.