Ievads Escape Room pasaulē

Escape Room, Quest Room, Live Escape Game – pēdējos gados, kā sēnes pēc lietus saradušās izklaides vietas, kas apmeklētājus vilina ar šādiem vai līdzīgiem nosaukumiem. Visā pasaulē šķietami traki cilvēki ir gatavi maksāt par iespēju tikt ieslēgtiem telpā, bet kamdēļ un ar ko tas viss sākās?

IZMŪC, JA VARI!

Nav nepieciešams kļut par bioinženieri vai raķešu zinātnieku, lai saprastu, kāds ir “escape room”, jeb izmukšanas istabu, galvenais mērķis – spēlētāji brīvprātīgi tiek ieslēgti telpā, no kuras tiem jāizkļūst ārā. Izkļūšanas process gan, parasti, prasa vērību un atjautību, atsevišķos gadījumos – arī viegli fizisku piepūli -, jo spēļu telpās atrodami dažādi uzdevumi, jeb kvesti, bez kuru izpildīšanas izkļūt no istabas nav iespējams.

Lielākoties, vienas izmukšanas spēles ilgums ir 45 – 60 minūtes, un tās paredzētas spēlētāju komandām, kuru sastāvā ir 2 – 6 cilvēki, taču attīstoties escape room nozarei arvien biežāk sastopami dažādi izņēmumi. Tā, piemēram, ASV popularitāti gūst pasākumi, kuros no lielas teritorijas vienlaikus mēģina izkļūt pat vairāki desmiti spēlētāju. Bet tiem, kam burzma vai ilga prāta mežģīšana neiet pie sirds, nozare piedāvā “quick escape” spēles, kas sniedz iespēju īsākā laikā posmā izbaudīt “escape room” piedzīvojumu arī vienam spēlētājam.

Spēles viena no otras atšķiras ne tikai pēc spēlētāju skaita un spēles ilguma, bet arī pēc tematikas, jeb spēles stāsta vai leģendas. Populāras “escape room” tēmas ir banku un citu iestāžu aplaupīšana, paudušu priekšmetu meklēšana, kā arī kādas filmas vai videospēles motīvu izdzīvošana reālajā dzīvē. Kas intersanti, šobrīd izmukšanas istabas, vismaz ārvalstīs, arvien biežāk parādās arī dažādās izglītības iestādēs, tādējādi sniedzot iespēju skolēniem un studentiem dažādot mācību procesu. Pasniedzēji izmukšanas spēles izmanto gan studentu zināšanu pārbaudei, gan kā mācību metodi vielas apgūšanai.

JAPĀNA VAI UNGĀRIJA?

Izmukšanas istabas ir 21. gadsimta produkts, kam nebūtu lemts rasties, ja šī gadsimta sākumā par populāru videospēļu tēmu nebūtu kļuvusi izlaušanās no slēgtas telpas. Šādas spēles, kuru spēlētājam jāatrod dažādi priekšmeti, jāizpilda uzdevumi vai jāatmin mīklas, lai izkļūtu no ieslodzījuma, nav zaudējušas aktualitāti, tāpēc nav brīnums, ka attīstoties tehnoloģiju iespējām, ir radusies iespēja tās izdzīvot arī realitātē. Jau 2007. gadā, kad Stīvs Džobss pasaulei dāvāja iPhone, savu uzvaras gājienu sāka arī pirmās “live escape room” spēles.

Par to, kur tieši aizsākās šo izklaižu vietu vēsture, šķēpus vēl lauž pat pieredzējuši nozares speciālisti. Arī internets nav vienprātis, un dažādos avotos kā “escape room” rašanās vietas atainotas gan Japāna, gan Ungārija. Japānā, jau minētajā 2007. gadā, SCRAF Entertainment atvēra to, ko uzskata par pirmo “escape room” spēli pasaulē.  Šis notikums ir labi dokumentēts, līdz ar to Japāna bieži tiek uzskatīta par vietu, kur dzimusi ideja par mūsdienu reālās dzīves izlaušanās istabu. Tiesa gan, viss nav tik viennozīmīgi, kā varētu šķist.

Ap to pašu laiku, cik noprotams no dažādiem avotiem, arī Budapeštā durvis vērusi  vismaz viena izklaides vieta, kuras apmeklētājiem dota iespēja izlauzties no slēgtas telpas, atrisinot dāžādus āķīgus uzdevumus. Tiesa gan, atšķirībā no japāņiem, ungāri savu izmukšanas istabu par reālu biznesu pārvērtuši vien 2011. gadā, kad tur oficiāli reģistrēta pirmā izmukšanas istaba Eiropā.

“Escape room” spēles pēdējos gados kļūst arvien populārākas. Un saprotams, kāpēc – šīs spēles kalpo dažādām vajadzībām un klientiem. Nezini, kur izklaidēt visu ģimeni? Vēlies izbaudīt aktīvāku atpūtu kopā ar mīļoto? Vēlies saliedēt kolēģu komandu? Padarīt neaizmirstamu kādu vecpuišu vai vecmeitu ballīti? Ikviens no šiem jautājumiem ir risināms ar izmukšanas istabu palīdzību.

Ja  arī Tu vēlies pavadīt laiku aizraujošā gaisotnē, nevis lasot pārāk garus bloga ierakstus, rezervē spēli sev ērtā laikā un tiekamies Kambarī!

“Kambaris Escape Room” ir izmukšanas istaba, kas atrodas pašā Liepājas sirdī, Lielā ielā 8. 2 – 6 spēlētāju lielai komandai sagādāsim izmukšanas prieku ik dienas, laikā no 12:00 – 22:00.